Bilgilendirme Mesajı:
Telefon Numaranızın Doğru Olduğundan Emin Olunuz, Aksi Halde Sistem Hesaplaması Sizlere Ulaşmayacaktır.

Destekten yoksun kalma tazminatı zaman aşımı süreleri içinde açıldığı takdirde kişinin yakınları için ölümlü trafik kazası sonrası verilen tazminat türüdür. Trafik kazası nedeniyle hayatını kaybeden kişinin yakınlarına yaşarken verdiği desteğin, ölüm sonrasında da devam etmesi hedeflenmektedir. Trafik kazasında ölüme bağlı olarak söz konusu kişilerin kötü hayat sürme ve yoksulluğa düşmeleri kanunlarımızda destekten yoksun kalma tazminatı ile önlenmektedir.

Türk hukuk sistemi için maddi tazminat davası türleri arasında yer alan destekten yoksun kalma tazminatı, söz konusu davayla birlikte manevi tazminat talep edebilirler. Bu davaların ortak açılmasında ölümün ardından kişilerin hayatlarına aynen devam etmelerini sağlamaktır.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Zamanaşımı Süresi

Ölümlü trafik kazasının gerçekleşmesinin ardından, kazanın ortaya çıkması ve yükümlünün tespit edilmesine bağlı olarak 2 yıl içinde dava açılabilir. Haksız fiil unsuru barındıran olaylarda zarar çoğu zaman sonradan ortaya çıkabilir. Yaşanan olay sonucu kişinin uzun süre tedavi görmesi mümkün olacağı için zaman aşımı süresinde çeşitli farklılık olabilir. Bu tip durumlarda ölüm tarihi başlangıç kabul edilir.

Tazminat talep edilecek kusurlu kişinin ve zararın daha sonraki dönemlerde öğrenilmesinin ardından her halükarda süre 10 yıl olarak belirlenmiştir. Destekten yoksun kalma tazminatı, ölümlü trafik kazalarının bir konusu olduğu için bu tazminat aynı zaman suç unsuru ortaya çıkarmaktadır. Destekten yoksun kalma tazminatı alma koşulları oluştuğu takdirde aynı zamanda ceza hukukunda ön görülen ceza zaman aşımı süreleri de geçerli olabilmektedir.

Kimler Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Alabilir?

Destekten yoksun kalma tazminatının konusu, kaza nedeniyle ölen kişinin yaşarken destek verdiği kişilere ölüm sonrasında da aynı oranda desteğin kusurlu tarafça verilmesi gerekmektedir. Bu yönüyle destekten yoksun kalma tazminatı kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişilerdir tarafından talep edilir diyebiliriz. Buna göre destekten yoksun kalma tazminatı;

  • Eş ve çocuklar
  • Anne, baba, kardeş
  • Diğer yakınlar

Tarafından talep edilebilir. Destekten yoksun kalma tazminatı kardeş veya diğer kişiler tarafından talep edilirken kişinin desteğinin kanıtlanması gerekebilir. Ancak eş ve çocuklar için hukuki açıdan kişinin maddi destekte bulunduğu kabul edildiği için ispat gerekmeyebilir.