İş Kazası ve Tazminatı

İŞ KAZASI

İş hayatı, birçok hayati riski bünyesinde barındırmaktadır. Gerekli önlemler alınmadığında ise iş kazaları yaşanmakta ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Ciddi yaralanmalar, hatta ölümler yaşanmaktadır.

Bu gibi durumlarda çalışanların mağdur olmaması için SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) birçok avantaj sağlamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise iş kazasının tanımıdır. Size göre iş kazası olan bir durum, SGK’nın iş kazası tanımına uymayabilir.

SGK’nın İş Kazası Tanımı

Sigortalı işçinin; işyerinden çalıştığı sırada ruhen ve bedenen çalışmasını engelleyen her durum iş kazası olarak tanımlanır. Çalışma saati dışındaki bazı olaylar da iş kazası tanımına girmektedir. Bu olaylar;

  • Çalışanın mesai saati dışında işyeri tarafından başka bir işe gönderildiği zaman.
  • Yeni doğum yapmış kadının emzirmek için izinli sayıldığı zaman.
  • İşe gelip giderken ulaşımda geçirilen zaman.

Trafik Kazaları, İş Kazasından Sayılır mı?

Bu soruya kesin bir cevap verilemez. Bunun nedeni, iş kazasının nasıl olduğu değil, hangi zaman diliminde olduğudur.

Mesai saati içerisinde bir trafik kazası olduysa bu iş kazasından sayılır. Mesai saati dışında işyerinin istediği bir durum sırasında kaza olduysa bu da iş kazası sayılır. Ancak mesai saatleri dışında SGK iş kazası tanımına uymayan bir durum ise iş kazası olarak sayılmaz.

Çalışırken Kalp Krizi Geçirmek İş Kazası Olarak Kabul Edilir Mi?

2016 yılından önce iş esnasına kalp krizi geçirmek, iş kazası olarak kabul edilmiyordu. Ancak 2016’daki bazı değişikliklerden sonra iş esnasında kalp krizi geçirmek iş kazası olarak kabul edilmiştir.

Ayrıca iş kazası tedavisi boyunca SGK, her gün ödeme yapmaktadır.

SGK, Hangi Yardımlarda Bulunur?

SGK, iş kazasında birçok yardımda bulunmaktadır. Bunların başında iş göremezlik ödeneği gelmektedir. İş kazası sonrasında hastaneden rapor alınması durumunda, rapor aldığını gün sayısı kadar ödeme yapılmaktadır.

Eğer işçi, iş kazası sonrası hayatını kaybettiyse o zaman yakınlarına yardım yapılır. Bu yardımlar içerisinde cenaze işlem ücreti ve çocukların çeyiz gibi durumları için ödemeler gibi durumlar yer almaktadır.

Ancak bunun için vefat eden kişinin yakını olduğuna dair belgelerin tam olması gerekir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir