Taşımacılık ve Koltuk Sigortası Tazminatı

TAŞIMACILIK VE KOLTUK SİGORTASI TAZMİNATI

Karayolu Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası

Karayolu zorunlu koltuk ferdi kaza sigortası, uluslararası ve şehirlerarası yolcu taşımakta olan motorlu araçların zorunlu olarak yaptırmaları gereken bir sigorta türüdür. Zorunlu koltuk sigortası, ; taşımacılık hizmetinin başladığı andan itibaren bitimine kadar geçen süreç içerisinde, şehirlerarası ve uluslararası yolcu taşımacılığı esnasında seyahat etmekte olan yolcuların, sürücülerin ve onların yardımcılarının maruz kalacakları her türlü kazanın sonuçlarına karşın güvence altına almak amacıyla yaptırılmaktadır.

Kazanın şehirlerarası yolculuk esnasında meydana gelmesi durumunda sakatlanan veya ölen kişinin yakınları da koltuk sigortası tazminat davası açabilme hakkına sahiplerdir.

Koltuk sigortasından alınan tazminat ayrı bir tazminattır ve trafik sigortasından alınan tazminatla hesaplanmamaktadır.

 

ÖLÜM HALİNDE

Poliçede bulunan teminatın tamamı, ölen kişinin yalnızca mirasçılarına verilmektedir. Bu durumda destekten yoksun kalan kişiler değil yalnızca ölen kişinin mirasçıları talep hakkında bulunabilmektedirler. Bunun yanı sıra, ölen kişinin yaşına ve gelirine göre, aktüer hesap yapılmaksızın, poliçede bulunan tazminatın tamamı ödenmektedir.

 

SAKATLIK HALİNDE

Sakatlık halinde de, sakatlığın durumu göz önünde bulundurularak, kişi tazminat alabilme hakkına sahiptir.

 

Karayolu Zorunlu Taşımacılık Sigortası

Bu sigorta da, uluslararası ve şehirlerarası taşımacılık yapan motorlu araçların, zorunlu olarak yaptırmaları gereken bir sigorta türüdür. Zorunlu taşımacılık sigortası, yurtiçi ve uluslararası seyahat eden yolcuları, yolculuk boyunca, duraklamalar da dahil olmak üzere, maruz kalacakları herhangi bir kazanın sonucunda teminat altına almak amacıyla yaptırılmaktadır.

Kazalarda, seyahat eden yolcuların sakatlanması veya ölmesi durumunda ilk olarak taşımacılık sigortasına dava açılmaktadır.

 

ÖLÜM HALİNDE

Trafik sigortası ile aynı şartlar ve koşullar altında ödeme gerçekleştirilmektedir. Eğer trafik kazası sonucunda ölüm meydana gelmişse, ölen kişinin desteğinden yoksun kalacak olan kişilerin ‘’destekten yoksun kalma tazminatı’’ adıyla taşımacılık sigortasına talepte bulunabilmektedirler. Tazminat, ölen kişinin yaşına, gelirine ve geride kalan kişilerin yaşına göre hesaplama yapılarak ödenmektedir.

 

SAKATLIK HALİNDE

Ölüm halinde olduğu gibi, sakatlık halinde de trafik sigortası ile aynı şartlar ve koşullara ödeme yapılmaktadır.

Kaza sonucunda sakatlanmış olan kişinin sakatlığının oranına ve kusuruna, yaş ve gelir durumuna göre yapılacak olan aktüer hesap doğrultusunda, taşımacılık sigortasından tazminat talep etme hakkına sahiptirler.

 

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir